Antika

Antikalarınıza Değer Katmak İçin 5 Yol

Birçok antika, duygusal bir şekilde değerlidir. Diğerleri ise ikincil piyasada talebe bağlı değerlere sahiptir. Daha sonra değerli malzemelerden yapılmış parçalarda bulunan içsel değer var.

Antikalarınızı satmayı veya bunları gelecek nesillere aktarmayı planlıyor olsanız da, koleksiyonlarınıza bir çok açıdan daha fazla değer katabilirsiniz.

01/05 Belge Tespiti

Bir parçanın bir zamanlar ünlü birisine ait olduğunu veya tarihsel olarak önemli bir bağlamda kullanıldığının kanıtını sağlayabiliyorsanız, bu sadece bir söylenti aktarmayıp, bir antikanın değerine kesinlikle katkıda bulunacaktır. Ve provence belgeleriniz nesnelere parasal değer eklemese bile, nesillerden nesile aktarıldığında bir parçanın kime ait olduğunu bilmek, aileniz tarafından değerlendirilecektir.

Kanıt aşağıdakilerle belgelenebilir:

  • Alıcının adını gösteren orijinal makbuzlar.
  • Bir nesneyi veya bir nesneyi veya belirli bir yerde bir nesneyi kullanan bir kişinin fotoğrafı.
  • Önceki sahiplerden veya bir hediye sunumundan el yazısıyla yazılmış notlar.
  • Bir maddenin tarihini kanıtlayan diğer belgelenmiş araştırma.

Hala provenitenin gerçekten ne anlama geldiğini merak ediyor musunuz? Aşağıdaki makaleyi okuyun: Kanıt nedir? Antikaların ve yadigârlarınızın tarihini koruyabileceğiniz çeşitli yolları öğrenmeyi de unutmayın.

02/05 Biraz araştırma yap

Antikaları avlamak ve koleksiyona sahip olmak eğlencenin bir parçası, onları öğrenmek yoluyla geliyor. Bazen daha önce bilmediğiniz bir gerçeği ortaya çıkarmak da değere katılabilir. Aniden bakmak güzel bir vazo değerli bir hazine dönüşüyor.

Bu soruları yanıtlayarak katma değer araştırmanızı başlatın:

Parça bir üretici veya üreticinin işareti veya imzası var mı? Parçanın kaynağı hakkında değerli ipuçları veren bir işareti göz ardı etmediğinizden emin olun.

İlişkili bir model veya stili tanımlamanın bir yolu var mı? Çin, kristal ve gümüş hakkında bilgi edinmek için yerel kütüphanenizden, çevrimiçi desen kılavuzlarından ve hatta Çin’deki eşleme hizmetlerinden referans kitaplarını kullanın. Kalıbı bilmek, değeri araştırmayı çok daha kolay hale getirir.

Parçanın yaşı kaç? Satmaya karar verirseniz bir ürünün kaç yaşında olduğunu bilmek isteyeceksiniz. Daha eski bir orijinaliniz mi yoksa daha yeni bir reprodüksiyonunuzun olup olmadığını bilmek, bir öğenin değeri üzerinde de büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Eminim üreme değil mi? Bazı reprodüksiyonlar, kendi başına iyi bir paraya değiyor, ama genellikle eski bir orijinal kadar değil. Gerekirse, bu göreve yardımcı olması için bir değerlendirme uzmanı çağırın.

Malzemeyi ve yaşı belirlemek ve onarımları tespit etmek için test edebilir miyim? Ne yaptığını ve değiştirilmiş olup olmadığını öğrenmek için antika test etme hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

03/05 Kimlik Doğrulama Edinme

Araştırmanızı tamamladıktan ve ellerinizde çok kıymetli bir antikaya veya koleksiyonunuza sahip olduğunuzu hissettiğinizden emin olarak, bir profesyonel tarafından doğrulanmış olması, değerine eklemenin iyi bir yolu olacaktır. Bu, ayrıca, yapmaya karar verdiğiniz şey ise , açık arttırmada ilk satış adımıdır.

Kimlik doğrulama, antikalar ve koleksiyonlarla ilgili belirli bir alanda uzman olduğu düşünülen birinden gelen bir mektup veya sertifikadır. Eğitimli düşüncesinde, parçanın gerçek gibi göründüğünü belirtir. Ayrıca parçayı durum açısından da sınıflandırabilir, ancak bir kimlik doğrulama, bir değer tahmini anlamına gelmez.Bununla birlikte, elinizde bir kimlik doğrulaması yapmak satmaya karar vermeniz durumunda, özellikle çok nadir bir nesne veya çoğaltılmış bir öğe ile daha yüksek bir fiyat elde etmenize yardımcı olacaktır.

 

04/05 Bir Değerleme Edinme

Bazen kimlik doğrulama, değerleme sürecinin bir parçası olarak yapılır, ancak her zaman değil. Bir çok değerleme uzmanı, kendi uzmanlık alanları dışındaki öğeler hakkında araştırma yapar. Değerlendiricinizin belgelerine neleri dahil edeceğini sorun. Ayrı kimlik doğrulamaya ihtiyacınız varsa, başlamadan önce bunu bilmek akıllıca olacaktır.

Ayrıca, yazılı bir değerleme ile sözel değer tahmini arasında bir fark olduğunu unutmayın. Bir antika satıcısına veya ekspertizine bir parça gösterilmesi ve bir şeyin değerinin ne olduğunu sormak, iyi-araştırılmış, belgelenmiş yazılı bir değerlendirmeden, geçmişte satılan satış kayıtlarına (karşılaştırılabilir olarak da bilinir) dayalı bir araştırmadır. Bununla birlikte, ne tür bir değerleme, ne anlama geldiğine dair hiçbir fikriniz yoksa bir antikana değer katabilir.

05/05 Uygun Bakım ve Saklama

Antikalarınıza ve koleksiyonlarınıza değer katmak, sadece onlara bakmak için yaptığınız şey değil, aynı zamanda antikalarınızı yanlışlıkla mahvetmek istemediğiniz için de yapmadığınız şeydir. Değerliğini korumak için değerli parçalarınızı işlemek, temizlemek ve geri yüklemek için uygun bir yoldan emin olun çünkü antikadan antikaya değişir.

İlgili Yazılar